پذیرایی ختم و آداب مجلس ترحیم را چگونه به بهترین شکل ممکن انجام دهیم؟

از دست دادن عزیز، جدا از سن و شرایط آن مرحوم، همیشه سخت است. مخصوصا روزهای اول فوت کسی، نزدیکان متوفا در شوک و داغی بزرگ فرو رفته اند. در این شرایط وظیفه افراد دیگر آشنا این است که در کنار این عزیزان باشند و دردهای آن ها را تسکین دهند. یکی از کارهای مهمی که برای تسکین درد خانواده عزیز از دست رفته می‌کنند، برگزاری مراسم ختم است. برگزاری یک مجلس ترحیم آبرومد می‌تواند مرهمی بر قلب خانواده های داغدار باشد. ما در این مطلب قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا یک مجلس ترحیم را به بهترین شکل برگزار کنید. همچنین در مورد پک پذیرایی ختم نکاتی عنوان کردیم تا یک مراسم ختم بی‌نظیری داشته باشید.

مکان مجلس ترحیم را چگونه مشخص کنیم؟

برای مکان مجلس ترحیم معمولا جایی را انتخاب می‌کنند که نزدیک به خانه خانواده متوفا باشد تا رفت و آمد راحت باشد. همچنین سعی می‌کنند که مسجدی و یا تالاری برای مراسم ختم انتخاب کنند که داخل طرح طرافیک نباشد و رفت و آمد برای شرکت کنندگان مشکل نباشد. همچنین بهتر است که محل برگزاری مجلس ترحیم پله نداشته باشد تا افراد مسن بتوانند به راحتی وارد و خارج شوند. در ادامه توصیه می‌شود مکانی را انتخاب کنید که در توزیع میوه ختم و پک پذیرایی ختم دچار مشکل نشوید. در اولویت های پایین تر اگر اطراف مکان مجلس ترحیم، جاهای پارک مناسبی باشد، بهتر است.

پذیرایی ختم و میوه ختم مهمانو، آبرومند ترین پذیرایی
مسجد مکانی مناسب برای مراسم ختم

مداح و سخنران مراسم ختم

در مجلس ترحیم معمولا از مداح و سخنران برای زنده نگه داشتن یاد عزیز از دست رفته و آرامش بازماندگان دعوت می‌کنند. سعی کنید که این افراد را با پرس و جو و تحقیق پیدا کنید. سخنران معمولا سعی می‌کند به کوتاهی عمر انسان و جهان پس از مرگ اشاره کند. مداح هم با یادآوری حادثه دشت کربلا سعی بر التیام قلب های خانواده متوفا دارد. معمولا در برخی اوقات به جای مداح از گروه نی و دف نوازی در مجلس ترحیم دعوت می‌کنند. معمولا همراه با کار این گروه اشعار عرفانی از حضرت مولانا را خوانده می‌شود و فضای مجلس را عرفانی و عمیق می‌کنند.

اطلاع رسانی زمان و مکان مجلس ترحیم به دوستان و آشنایان

معمولا در آخر تشییع جنازه و مراسم تدفین، با بلندگو به افراد حاضر، زمان و مکان مجلس سوم و یا مجلس هفتم متوفا را اعلام می‌کنند. کار دیگری که برای اطلاع رسانی مراسم ختم انجام می‌دهند، چاپ اعلامیه و چسباندن آن به دیوار ها و محل های پر رفت و آمد است. به تازگی مرسوم شده که با کارت دعوت های مخصوص مراسم عزا، مهمانان را به شکل اختصاصی دعوت می‌کنند. همچنین به وسیله تلفن و سایر وسایل ارتباطی مجلس ترحیم را به اطلاع افرادی که ساکن شهر های دیگر هستند می‌رسانند.

هماهنگی ها با مسئولان مکان برگزاری مراسم ختم

توصیه می‌شود که خانواده های برگزارکننده مراسم ختم شماره موبایل مسئولان مکان برگزاری ختم را حتما داشته باشند. هماهنگی های قبلی و تعامل کردن با این افراد باعث می‌شود مراسم کم و کسری نداشته باشد. در صورت دست تنها بودن می‌توانید از مسئولان مسجد و یا تالار کمک بگیرید. مثلا این افراد می‌توانند به شما در توزیع پک پذیرایی و میوه ختم کمک کنند. همچنین این افراد به دلیل داشتن تجربه فراوان در برگزاری مجالس ترحیم، می‌توانند در بسیاری از امور راهنمای شما باشند.

بسته پذیرایی ترحیم مهمانو
توزیع درست پک پذیرایی ترحیم بسیار مهم است

آداب شرکت در مراسم ختم چیست؟

در مراسم ختم معمولا حاضران با لباسی مشکی شرکت می‌کنند و یا حداقل لباس های تیره برای همدردی با خانواده های عزادار بر تن می‌کنند. مهمانان در بدو ورود به مراسم ختم به بستگان درجه یک فرد مرحوم شده، تسلیت می‌گویند و از خدا برای متوفا بخشش و برای بازماندگان صبر می‌خواهند. معمولا برگزارکنندگان مراسم به مهمانانی که مایل باشند قرآن می‌دهند تا مهمانان آیاتی از کلام الله را بخوانند و ثوابش را نثار روح فرد درگذشته بکنند. در حین مجلس ختم از افراد شرکت کننده بارها می‌خواهند که برای شادی روح مرحوم فاتحه بخوانند. مرسوم است که از مهمانان مراسم ختم پذیرایی کنند. برای حفظ ظاهر و راحتی در استفاده، توصیه می‌شود که از پک پذیرایی استفاده شود. پک پذیرایی ختم و پک میوه ختم معمولا شامل اقلام خوراکی و میوه و چاقو یک بارمصرف است. در انتهای مطلب راهنمای جامعی برای تهیه بسته پذیرایی ترحیم آورده شده است.

نحوه استقبال از مهمانان مجلس ختم

در فرهنگ و رسوم ما ایرانی ها احترام گذاشتن و تشکر کردن جایگاه ویژه ای دارد. مجلس ترحیم هم از این قائده مستثنی نیست. مهمانان خود را از راه دور و نزدیک به مجلس ختم می‌رسانند که به خانواده متوفا احترام بگذارند و با آن ها ابراز همدردی کنند. خانواده مرحوم تازه فوت شده هم به پاس این احترام معمولا در مقابل در ورودی مراسم در حالت ایستاده آماده خوشامدگویی به مهمانان هستند. معمولا مهمانان به افراد ایستاده در جلوی مکان مراسم ختم تسلیت می‌گویند و خانواده متوفا هم از حضور آن ها در این مجلس یادبود تشکر می‌کنند. در برخی از اوقات افراد عزادار و داغدار به علت حضور در آشپزخانه برای آماده کردن بسته پذیرایی ترحیم فرصت خوشامدگویی به مهمانان مراسم را پیدا نمی‌کنند! در ادامه برای تهیه پک پذیرایی ختم و میوه ختم راهکاری ارائه می‌کنیم که این دست از مشکلات به وجود نیایند.

تهیه پک پذیرایی ختم و پک میوه ختم به بهترین شکل ممکن

در واقع می‌توان گفت که یکی از چالش برانگیزترین قسمت های مراسم، تهیه بسته پذیرایی ترحیم است. تصورکنید که آماده کردن پک پذیرایی ختم برای افرادی که از فوت عزیزشان شوکه شده اند و داغدار هستند، چقدر سخت است. از طرفی هم مهمانان مجلس ختم انتظار دارند که از آن ها پذیرایی شود. همچنین معمولا تعداد شرکت کنندگان در مجلس ترحیم زیاد است و تهیه بسته پذیرایی ترحیم به شدت سخت است. همان طور که در قسمت های قبل گفتیم، مراسم ختم قسمت های مختلفی دارد و خود آن ها نیاز به تمرکز زیادی دارد. بنابراین باید بسته پذیرایی ترحیم و میوه ختم را به گونه ای آماده کرد که آسیبی به سایر کارها وارد نکند. بنابراین توصیه می‌شود که پک پذیرایی ختم را به صورت آماده تهیه کنید.

بسته پذیرایی ترحیم به همراه میوه ختم مهمانو
بسته پذیرایی ترحیم

پک پذیرایی ختم را به صورت آماده از کجا تهیه کنیم که آبرومند باشد؟

با کمی تحقیق و پرس و جو متوجه می‌شوید که بهترین پک پذیرایی ختم و پک میوه ختم به صورت آماده را شرکت مهمانو آماده می‌کند. فروشگاه اینترنتی مهمانو با سابقه بسیار زیاد در تهیه بسته پذیرایی ترحیم توانسته اعتماد همه را جلب کند. با وجو مهمانو دیگر نگرانی های آماده کردن میوه ختم و بسته پذیرایی ترحیم را نداشته باشید. بدون این که زمان زیادی در آشپزخانه مجلس ترحیم باشید، بهترین و آبرومندترین پذیرایی را از مهمانان خود بکنید.

چرا برای تهیه بسته پذیرایی ترحیم باید سراغ مهمانو را بگیریم؟

بیش از ۹۵ درصد برگزارکنندگان مراسم ختم از میوه ختم و بسته پذیرایی ترحیم مهمانو رضایت کامل داشته اند. شما ممکن است که تجربه چندانی در تهیه بسته پذیرایی ترحیم نداشته باشید و یا میوه ختم تهیه نکرده باشید. حتی اگر تجربه هم داشته باشید به علت غم و اندوه تمرکزی برای این کار ندارید. ولی کارشناسان کارآزموده مهمانو تجربه تهیه بسته پذیرایی ترحیم و میوه ختم را بسیار زیاد دارند. آن ها با تمرکز بهترین میوه مجلسی را به صورت شسته در داخل پک پذیرایی ختم شما قرار می‌دهند. همچنین به غیر از میوه ختم، سایر اقلام خوراکی را به صورت باکیفیت و آماده در بسته پذیرایی ترحیم شما قرار می‌دهند.

چه اقلامی توصیه می‌شود در پک پذیرایی ختم مهمانو قرار بگیرد؟

برای میوه ختم از میوه های مختلف ممکن است استفاده شود. ولی معمولا موز یکی از میوه های بسته پذیرایی ترحیم است. در کنار موز معمولا برای میوه ختم، خیار و یا سیب را هم انتخاب می‌کنند. در کنار میوه ختم، از یک نوشیدنی هم معمولا در پک پذیرایی ختم استفاده می‌شود. توصیه می‌شود یک کیک و شیرینی هم در داخل بسته پذیرایی ترحیم قرار دهید. در این بسته پذیرایی ختم خرما و حلوا قرار دهید تا پذیرایی ختم شما کامل شود. همچنین دستمال کاغذی و کارد و چنگال یک بار مصرف هم برای مصرف راحت میوه ختم و سایر اقلام قرار می‌دهند.

پذیرایی ختم به همراه میوه ختم آماده مهمانو
پذیرایی ختم به همراه میوه ختم آماده مهمانو

چگونه پذیرایی ختم از مهمانو سفارش دهیم؟

شما می‌توانید از بسته های پذیرایی ختم آماده مهمانو استفاده کنید. یا می‌توانید میوه ختم و اقلام پذیرایی را را جداگانه انتخاب کنید و در پک بچینید. یعنی می‌توانید بسته پذیرایی ترحیم را خودتان بچینید. حتی می‌توانید اقلام مورد نظرتان را بدون پک پذیرایی سفارش دهید. فقط کافی است وارد سایت مهمانو شوید و با چند کلیک سفارش پذیرایی مراسم خود را انجام دهید و در مکان و زمان مراسم بدون دردسر تحویل بگیرید. همچنین می‌توانید با شماره گیری ۸۸۶۱۲۶۱۳ با کارشناسان مهمانو برای بسته پذیرایی ترحیم خود مشورت کنید.

مهمانو در غم و اندوه کنار شماست

تیم مهمانو به خود می‌بالد که در روزهای سختی و غم با بسته پذیرایی ترحیم خود کنار شماست. مهمانو افتخار می‌کند که می‌تواند بار بزرگی را از روی دوش شما بردارد و خود را شریک غم شما بداند. مهمانو برای شما از خدای متعال صبر می‌خواهد. به امید خدا این روزها هم تمام می‌شوند و شما به آرامش می‌رسید.

جهت مشاهده پک های پذیرایی آماده روی لینک های زیر کلیک کنید:

پک پذیرایی ترحیم ۱

پک پذیرایی ترحیم ۲

پک پذیرایی ترحیم ۳

پک پذیرایی ترحیم ۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *