نذری چی بدیم؟ چند پیشنهاد جذاب نذری ساده و کم هزینه

اگر به دنبال این هستید که چه نذری بدهید درست انتخاب کردید. این یادداشت به شما پیشنهادهایی خوبی درباره نذری دادن ارائه میکند.

یکی از فرهنگ های خوب و قدیمی نزد مردم ایران نذری دادن وخیرات دادن است. نذری یک قرار نانوشته معنوی بین انسان و خداوند است. نذری اشکال متنوعی دارد و همه می‌توانند با توجه به توان، سلیقه و وقتشان به راحتی سهم بزرگی در این کار پسندیده داشته باشند. معمولا مردم در ایام خاصی مثل ماه های محرم، صفر و رمضان نذری می دهند. بهتر است که این سنت خوب را در طول سال و به اندازه توان خودمان ادامه دهیم و تنها در ایام خاصی محدود نباشد. با کمی خلاقیت و پرسوجو میتوان نذرهای ارزان قیمت و با ارزشی داشته باشیم.

معنای نذری چیست؟

نذر در لغت به معنای عملی است که در ابتدا بر شخص واجب نیست و هیچ تعهدی نسبت به انجام آن ندارد، اما پس از نذر کردن ملزم بر انجام دادن آن می‌شود و باید به نذر خود وفا کند.
نذر در ادبیات دینی به معنای آن است که کسی تصمیم بگیرد برای رضای خدا کاری را (کار خیر یا ترک گناه) انجام دهد، این کار تا پیش از نیت نذر مستحب است، اما پس از نذر کردن واجب می شود.

چرا نذری میدهیم؟

مردم کشورمان اعتقاد زیادی به نذری دادن در ماه های محرم، صفر، رمضان دارند. از سالیان دور مردم به مناسبت ها و با نیت های مختلف نذری و خیرات می دادند. برخی به یاد اموات و عزیزان از دست داده خود نذری میدهند و برخی نیت می کنند که اگر حاجتشان براورده شود خیراتی بدهند. مثلا برای فرزنداوری، شفای بیماران، حل مشکلات و گرفتاری های اقتصادی، موفقیت در کسب و کار، مسابقات ورزشی و علمی و فرهنگی و غیره. خلاصه هر آرزو و حاجتی که دارید میتوانید نیت کنید خدایا اگر حاجت من برآورده شد، نذری خود را ادا میکنم. میتوانید آن کار را اول انجام دهید و از خدا بخواهید حاجتتان برآورده شود.

شاید برایتان جالب باشد که نذری تنها مختص مسلمانان نیست، بلکه در همه ی ادیان وجود دارد و ارزش ویژه ای برای آن قائل هستند. در زمان های قدیم در کشورمان، خان‌ها و کسانی که وضع مالی بهتری داشتند به مناسبت‌های مذهبی و ملی، وعده های غذایی مختلفی را در اختیار قشر ضعیف جامعه قرار می‌دادند و این رسم تا کنون نیز در میان ایرانیان البته با اندکی تغییر باقی مانده است.
به طور رسمی آیین نذری دادن در ایران از دوران صفویه و همزمان با رسمی شدن عزاداری ماه محرم توسط شاه عباس صفوی و برگزاری مراسم مرثیه خوانی و تعزیه توسط حکومت آغاز شد.
در زمان قاجار نیز که سنت نذری دادن به اوج خود رسیده بود، کسانیکه توانایی نذری دادن نداشتند، با ریختن مشتی برنج در پلوی نذری یا مقداری گوشت در خورشت، در مراسم نذری شریک می‌شدند. حتی پخش لباس سیاه بین نیازمندانی که توانایی تهیه لباس مشکی عزاداری نداشتند نیز مرسوم بود.

اوج نذری دادن در ماه محرم و روزهای عاشورا و تاسوعا است. به طوری که اگر در این دو روز هنگام ناهار در خیابان ها قدم بزنید مطمئن باشید کسی را گرسنه نخواهید دید و همه از این سفره پر برکت حسینی بهرمند می شوند. نذری دادن مختص ناهار نیست. برخی از مردم خوردنی های دیگر مثل شربت زعفران، چایی و شیر و شیر کاکائو و آبمیوه نذری می دهند. برخی از مردم نذری های خود را در مساجد و هیئت ها می دهند و برخی در خیابان ها و برخی به خانه های سالمندان، موسسات خیریه و مراکز بهزیستی و … کمک می کنند. فرقی نمی کند شما کجا نذری می دهید، مهم نیتی است که پشت این عمل خیر وجود دارد. انشالله که خداوند نذر همه مردم را قبول بفرماید.

نذری خوراکی چی بدهیم؟

اگر میخواهید نذری خوراکی بدهید چند پیشنهاد برای ادا کردن نذر تان وجود دارد. می توانید غذای گرمی را درست کنید یا از یک تهیه غذا بخرید و بین همسایگان، آشنایان، نیازمندان، اهالی محل و مسجد و … توزیع کنید. البته خرید وعده غذا احتمالا هزینه زیادی داشته باشد. اگر به دنبال نذری ارزان تر و یا با تعداد بیشتر هستید پیشنهادهای دیگری نیز وجود دارد.

پیشنهاد دیگر این است مواد لازم برای درست کردن غذا مثل برنج، روغن، گوشت، سیب زمینی، پیاز، مرغ و … تهیه کنید و به موسسات خیریه ای که نیازمندان را می شناسند بدهید. سختی این کار هم توزیع درست و صحیح مواد غذایی بین نیازمندان است.

پک نذری را از کجا تهیه کنیم؟

مهمانو نیز چندین پیشنهاد برای پک های نذری و خیرات برای شما آماده کرده است که بتوانید به راحتی نذر خود را ادا کنید.

پیشنهاد اول ارائه پک پذیرایی تک نفره می باشد. شما می توانید انواع پک های پذیرایی میان وعده و صبحانه را از سایت مهمانو انتخاب کنید و به تعداد مورد نظر و با تخفیف سفارش دهید. پک های پذیرایی مهمانو جهت نذری عبارتند از:

پک صبحانه نذری تک نفره با اقلام انتخابی توسط مشتری شامل نان، پنیر، کره، مربا، عسل، شکلات صبحانه، حلوا شکری و …

پک صبحانه ۲

پک میوه نذری با میوه های انتخابی شامل موز، نارنگی، سیب، توت فرنگی، پرتقال، خیار، کیوی، لیموشیرین و …

بسته پذیرایی میان وعده ۴

پک پذیرایی میان وعده نذری با اقلام انتخابی شامل انواع نوشیدنی، کیک، شیرینی، تنقلات، شکلات، دسر، لقمه، ساندویج، فینگرفود و …

بسته پذیرایی میان وعده ۱

برای انتخاب هر یک از بسته های نذری میتوانید به سایت مهمانو مراجعه کنید و از میان بسته های پذیرایی پیشنهادی و یا بسته های انتخابی توسط مشتریان، بسته نذری خود را انتخاب کنید.

نذری آبمیوه طبیعی

یک پیشنهاد فوق العاده جذاب برای نذری آبمیوه های طبیعی است. آبمیوه های طبیعی نذری سالم و مفید و کم هزینه ای است. شما می توانید به جای اینکه به ۱۰۰ نفر غذای گرم بدهید، با همان مبلغ به ۵۰۰ نفر آبمیوه طبیعی بدهید. آبمیوه طبیعی حاوی ویتامین های مختلف و برای بسیاری از بیماران و حتی افراد عادی لازم و مقوی است. شاید کسی نباشد که آبمیوه طبیعی را نپسند. پس دست به کار شوید. به صفحه نوشیدنی های مهمانو مراجعه کنید. باتوجه به میوه های فصل، آبمیوه های پرتقال، هویج و … در منو مهمانو وجود دارد. یک نذری متفاوت و جذاب و فراموش نشدنی

نذر ماسک و اقلام بهداشتی

یکی از طرح های مهمانو در ماه محرم امسال پویش ملی نذر ماسک می باشد. با شیوع مجدد ویروس کرونا مراسم عزاداری ماه محرم تتحت تاثیر قرار گرفته است. بر اساس اطلاعیه ستاد مقابله با کرونا مقرر شده است مراسم عزاداری امسال با حساسیت زیاد و مراقبت های بهداشتی در کشور برگزار شود. انتظار می رود مردم دیندار کشورمان و مدیران هیئت های مذهبی و مساجد با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و در فضای باز اقدام به برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهدا بنمایند.

از سالیان دور مردم عزادار ایران اقلام مختلفی را به یاد اموات و شهدا نذر می کنند. اما امسال نذر و خیرات مردم نیز تغییر کرده است. برخی از نیازمندان شاید نتوانند هزینه های خرید ماسک را بپردازند. همچنین برخی از مردم که برای مراسم عزاداری به هیئت ها و مساجد مراجعه میکنند شاید ماسک به همراه ننداشته باشند. در این دوران بهترین کار خیر و نذر برای اموات، نذر ماسک و اقلام بهداشتی می باشد. حتی چند روز پیش معاون وزیر بهداشت نیز از تمام مردم شامل عزاداران، سخنرانان، روحانیون و مداحان دعوت کردند که در مراسم عزاداری ماه محرم و صفر از ماسک استفاده کنند.  پیشنهاد می‌شود هیئت‌های مذهبی با کمک‌های مالی جمع‌آوری شده طرح « نذر ماسک » را اجرا کنند.

پویش ملی نذر ماسک در کشور

بر این اساس استارتاپ مهمانو تصمیم دارد با کمک شما خیرین عزیز در ماه محرم پنجاه هزار بسته بهداشتی شامل ماسک، دستکش و پد الکل بین عزاداران حسینی توزیع نماید.  همه هم وطنان عزیز می توانند در این پویش ملی نذر ماسک مشارکت کنند.

برای مشارکت در پویش نذر ماسک کافی است به سایت مهمانو به آدرس www.mehmano.com مراجعه کنید و به هر تعدادی که مایل هستید بانی ماسک و بسته های بهداشتی شوید و یا با شماره تلفن ۸۸۶۱۲۶۱۳ تماس بگیرید. شما می توانید توزیع ماسک ها را خودتان انجام دهید و یا ما ماسک های اهدایی شما رو بین نیازمندان و عزاداران حسینی توزیع کنیم.

برای مشاهده اقلام بهداشتی روی لینک های زیر کلیک کنید.

نذر ماسک سه لایه
نذر ماسک سه لایه
نذر ماسک و پک بهداشتی
نذر ماسک و اقلام بهداشتی دستکش و پد الکل و ژل
پک بهداشتی ماسک و دستکش و پد الکل و ژل ضدعفونی کننده
پک بهداشتی ماسک و دستکش

توجه داشته باشید پک های بهداشتی شامل اقلام بهداشتی بوده که بر اساس نیاز و تعداد انتخابی شما آماده و ارائه می گردد.

چنانچه شما قصد دارید نذری بدهید ولی افراد یا جایی را برای توزیع بسته های نذری سراغ ندارید با همکاران ما تماس بگیرید تا شما راهنمائی کنند.

تلفن: ۸۸۶۱۰۶۴۹ ، ۸۸۶۱۲۶۱۳ ، ۰۹۱۹۸۲۸۵۷۶۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید: 613 612 88